Ehliyet Harç Fiyatları 2022 – Ehliyet Harcı Nereye Yatırılır ?

ehliyet-admin
5 Min Read

Ehliyet Harç Fiyatları 2022

Sürücü belgesi harç fiyatları 2022 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre belirlenmiştir. Bu kapsamda 2022 yılından itibaren A sınıfı sürücü belgesi harcı 370,40 TL iken B sınıfı sürücü belgesi harcı ise 116,90 TL’dir. Ehliyet fiyatlarını belirleyen kriterler sürücü belgesinin türüne göre değişiklik gösterir. Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği’nde ehliyet harç fiyatları 2022 yılı için belirlenmiş olup vatandaşların bilgisine sunulmuştur.

Ehliyet Fiyatları 2022

Sürücü belgesi fiyatları 2022 yılında da daha önceki yıllarda olduğu gibi yeniden düzenlenmiş ve zamlanmıştır. Ehliyet belgesi, kişinin araba kullanabilmesine olanak tanıyan resmi bir belgedir. Aynı zamanda kimlik görevi de üstlenen ehliyet belgesini alabilmek için belirli bir yaş sınırı vardır. Standart taşıtları sürmek için günümüzde en çok tercih edilen ehliyet sınıfı B’dir. Bunun dışında ehliyetler; M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfı sürücü belgesi olmak üzere 16 farklı kategoride sınıflandırılmaktadır. Ehliyet fiyatları, kurs ücretleri, harç ücretleri ve sınav ücretleri gibi harcamaların toplamıyla belli olur.

Ehliyet Çıkarmak Ne Kadar? 2022

Ehliyet çıkarma süreci 2022 yılında pek çok masraftan oluşabilir. Sürücü kursu ücretleri, harç ücretleri ve sınav ücreti gibi kalemlerin toplamında ehliyet çıkarmanın maliyeti belirlenir. 2022 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi ehliyet çıkarmak için sürücü adaylarının belirli oranda harcama yapması gerekir. Yeni yılda belirlenen ehliyet fiyatlarında şu harcamalar söz konusudur:

 • A, A1, A2 ve F Sınıfı İçin Harç Ücreti: 370 TL, Değerli Kağıt Bedeli: 280 TL, Vakıf Payı: 60 TL, Tüm bu masraflarla birlikte belirtilen sınıflardaki ehliyeti çıkarmanın toplam bedeli 710,40 TL’dir.
 • B Sınıfı İçin Harç Ücreti: 1.160,9 TL, Değerli Kağıt Bedeli: 280 TL, Vakıf Payı: 60 TL. Bu masraflarla birlikte en çok kullanılan B sınıfı bir ehliyet çıkarmanın 2022 yılındaki toplam maliyeti 1.465 TL’dir.
 • B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M Sınıfı İçin Harç Ücreti: 1.863,70 TL, Değerli Kağıt Bedeli: 280 TL, Vakıf Payı: 60 TL. 2022 yılında belirtilen sınıflarda ehliyet çıkarmanın toplam maliyeti vatandaşlara 2.203.70 TL gibi bir ücrete denk gelir.

Görüldüğü üzere 2022 yılında ehliyet çıkarma bedeli, birden fazla masraftan oluşur. Değerli kağıt bedeli ve vakıf payı gibi harcamaların yanı sıra, bir de sürücü kursu masrafları vardır. Sürücü kurslarının ücretleri ise kursun belirlemiş olduğu fiyatlandırma politikasına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle sürücü kurslarının sabit bir fiyat teklif etmesi söz konusu olmayıp farklı indirim kampanyaları düzenledikleri bilinir.

Ehliyet Sınavı Giriş Ücretleri 2022

Sürücü belgesi sınavı giriş ücreti 2022 yılında tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine ödenir. Bu ücret, ehliyet çıkarmak için sürücü kursuna giden ve eğitimlerini tamamlamış kişilerin gireceği sınavın ücretidir. Ehliyet harçları devlete yani vergi dairelerine ödenirken, sürücü belgesi sınav giriş ücreti ise MEB tarafından tahsil edilir. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sürücü belgesi çıkarmak için sınav giriş ücretlerinin belirlenmesinde kişinin daha önceden ehliyet sınavına girip girmediği önemli bir kriterdir.

Sürücü belgesi çıkartmak için ehliyet sınavına ilk defa giren kişiler, teorik sınav giriş ücreti ödemek durumundadır. 2022 yılında belirlenen teorik sınav giriş ücreti 120 TL olarak ödenir. Daha sonra direksiyon sınav giriş ücreti herkes için 160 TL’dir. Ehliyet yükseltmek için yani sürücü belgesi sınıfını daha farklı bir sınıfa yükseltmek için direksiyon sınavına gireceklerin de 160 TL ücret ödemesi gerekir.

Ehliyet Harcı Hangi Bankaya Yatırılır?

Sürücü belgesi harcı alan bankalar, Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda kamu ve özel bankasından oluşur. En kısa sürede ehliyet işlemlerini tamamlamak isteyenler için sürücü belgesi harcı yatırılabilecek bankalardan bazıları şunlardır:

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Ing Bank
 • Şekerbank
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • C. Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Ptt Bank

Sürücü belgesi çıkarmak isteyenlerin 2022 yılındaki fiyatlara ilişkin merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını verdik. Ehliyet harç fiyatları 2022 yılında da Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği’ne göre belirlenmiştir.

Share This Article